Fakta

Mýtus Lilith

13. července 2012 v 23:50 | Tess
Lilith neboli Černá Luna byla služkou sumerské bohyně nebes Inanny. Prvně se o ní zmiňuje sumerská a mezopotamská mytologie v 5. tisíciletí př. n. l., ovšem ani Sumérové se na přesném životu Lilith nemůžou shodnout.
O Lilith se také mluví jako o Adamově první ženě nebo jako o temné stránce každého z nás. Dříve lidé věřili, že Lilith zabíjí malé děti a věřili tomu natolik, že nad dveře svých domů psali texty ve smyslu - Adam a Eva, pryč s Lilith.

Názvy a jména

12. června 2012 v 18:03 | Tess
Toto téma mě trochu inspirovalo, konečně. A tak mě napadlo vám sem napsat jak se řekne vlkodlak i v jiných jazycích. Nechci tenhle upíří blog přeměňovat na vlkodlačí, ale dva články přece nikomu neuškodí =) Když se řekne vlkodlak, všichni si asi představí člověka, který se mění za úplňku na hezkého vlka, nebo si představíte hrozivou příšeru podobnou člověku. Ale kdybych vám to řekla v jiném jazyce, mysleli byste si, že je to to samé? Nebo by vás napadlo něco jiného?

Upíří hvězda

8. dubna 2012 v 19:55 | Tess
Zdravím, po dlouhé době, co jsem bohužel neměla moc času na přidávání článků, jsem vyštrachala takovou jednu malou zajímavost ke světu upírů. Po pravdě, abych řekla, mě moc nenapadalo o čem psát, chyběla mi inspirace, když jsem narazila na webu náhodou na tohle. Je to spíšedalší neurčitá legenda, ale na druhou stranu na hvězdě pracovali i vědci. Je to hvězda, v podstatě dvě menší hvězdy. Dvouhvězda.

Malý test

25. února 2012 v 15:26 | Tess
Na webu jsem náhodou narazila na takový odkaz. Rozklikla jsem si ho a byl to takový test, zjištění kdy asi umřeš. No podle mě je to taková blbost, nevím, možná to je pravda. Tento malý test si můžete zkusit. Sice to nemá nic moc společného s upíry, ale snad nevadí, když to sem dám.

Teorie

19. února 2012 v 17:04 | Tess
Omlouvám se, že jsem dlouho nic nepřidala, ale hledala jsem odpovědi k tomuto článku. Je to taková moje menší teorie o upírech a jejich existenci. Určitě už jste slyšeli o tom článku, který koluje po celém světě a je v něm, že existence upírů byla matematicky vyvrácena. Nevím tedy jak vy, ale já bych tomu moc nevěřila. Článek si můžete vyhledat na novinky.cz.

Italští a řečtí upíři

12. února 2012 v 19:13 | Tess
Už jsem zpět a jak jsem slíbila mám tady pro vás jeden článek. Už z názvu určitě poznáte o co jde.

Víra v upíry byla a je velmi rozšířena v mnoha částech světa, avšak žádná jiná oblast na světě nevydala tak rozsáhlou sbírku vampyrického vědění jako Evropa. Legendy o nemrtvých putovaly svobodně všemi možnými evropskými zeměmi, čímž dnes působí nesnáze, pokud jde o přesné určení původu jejich legend. (klik na celý článek)

Obávaní upíři v Rumunsku

27. ledna 2012 v 17:49 | Tess
Na upíry věří lidé hlavně v Rumunsku. V roce 1926 poznamenala rumunská folkloristka Agnes Murdoci, že víra v upíry byla ještě před pár lety běžná a přirozená. V rumunštině se pro upíra používá termín strigoi, tedy latinského původu.

Ke způsobům, jimiž se mohlo ověřit, že se mrtví stal upírem patřilo:

Upíři v Čelákovicích

16. ledna 2012 v 18:55 | Tess
Zdravím, hodně lidí, co navštívili tento blog zajímalo, jestli byli upíři v Čechách. Tady jsem o tom pro vás připravila jeden článek. Čelákovické "pohřebiště upírů" vstoupilo do obecného povědomí před více než 30 lety. Jak se traduje, v 10. - 11. století tu prý pohřbívali obávané upíry, a aby jim zabránili vrátit se zpět mezi živé, sekali se jim hlavy a poutali ruce. Dnes se však mezi odborníky prosazuje názor, že to mohlo být úplně jinak.

Vztah upírů a zvířat

13. ledna 2012 v 15:53 | Tess
Napadlo mě, že napíšu krátký článek o tom, jak je to mezi upíry a zvířaty.

Nejčastější dotazy aneb průřez poradnou

6. ledna 2012 v 23:16 | LadyAnn
Nejčastější dotazy z poradny v jednom článku hezky přehledně :)

Můžou upírům skutečně ublížit svěcené věci, česnek, dřevěné kůly, stětí hlavy, cizí půda a podobně?

U legendárních klasických upírů jako Drákula a podobně jsou slunce, stětí hlavy a dřevěné kůly smrtelné. Česnek, svěcená voda a podobně nejsou pro ně smrtelné, avšak velice nepříjemné. Stříbro je smrtelné akorát pro vlkodlaka a pokud jde o cizí půdu, upír se na ní nesmí vyskytovat, pokud není pozvaný - stejně jako že upíři nemohou překročit tekoucí vodu. Ovšem tohle platí u zavedeného faktu o obraně proti upírům, co jim skutečně ublíží, existují-li, můžeme pouze hádat.

Časté dotazy

4. ledna 2012 v 19:28 | LadyAnn
Jedna holčina mi před pár dny psala na e-mail a ptala se mě na pár věcí, které se často vyskytují i tady v poradně. Řekla jsem si, že když už jsem si dala tu práci s odpovědmi, bylo by dobré, kdyby to nesloužilo jen jednomu člověku ale i ostatním. Snad to slečně, která mě o odpovědi žádala, nebude vadit :)

Myslíš, že upíři doopravdy existují? A jsou ve své podstatě dobří, nebo špatní? - Otázka existence upírů je věc, která asi nikdy nebude zodpovězena. Pokud jde o mě, s oblibou říkám, že věřím v to, co podporuje mýty o upírech. Pokud jsi četla článek ÚVAHA - Existují upíři? tak víš, co mám na mysli. Tenhle svět je plný záhad a ta upíří je jen jednou z mnoha. Ale myslím, že něco takového existuje. Nemám na mysli ty upíry, jaké z známe z knih a filmů, ale určitou jejich podobu. Potom bych ale zase musela klást otázku "Co je přesně považováno za upíra?". Obecně vzato, upír je nemrtvý člověk, který získává sílu z lidské krve. S tím nemrtvým nevím, ale jsou známy případy tzv. smrtelných vysavačů krve. Pokud bych to brala z téhle perspektivy pak ano, upíři existují. Kdyby však šlo o jejich podstatu, určitě bych tipovala tu špatnou. Nikdo nemá právo soudit, co je dobré a co špatné, ale zabití člověka je všeobecně pokládáno za špatné. Upíří, jak je známe z knih, zabíjí a nemají mít svědomí. Prostě byli a budou ve své podstatě zlí a žádná paní Meyerová na tom nic nezmění.

Vlkodlaci - nepřátelé upírů

18. září 2011 v 14:58 | LadyAnn
Vlkodlaci byli pokládáni za odvěkké nepřátele upírů. Třebaže tohle není téma, o kterém tento článek pojednává, dávám ho sem. Nejlepší obrana před nepřítelem je znát jeho slabiny.

V minulosti si lidé kladli mnoho otázek týkajících se existence vlkodlaků. Na většinu z nich znali i sami odpovědi. Tato vysvětlení jsou dosti rozmanitá a snad na každém místě lze najít odlišnosti, které jinde neznají. Zde je několik otázek, které si asi lidé kladli všude na světě:

Upíří oči

24. července 2011 v 22:11 | LadyAnn
Barva upířích oči je často zmiňovanou otázkou. A je také fakt, že podle očí se upír dá poznat. Jejich barva je totiž vždy netypická. Jejich oči mohou být stejně tak rudé a černé, jako svítivě modré, zelené či v kruzích zbarvené třemi prolínajícími se barvami.

Křesťanský vampirismus

24. července 2011 v 20:39 | LadyAnn
... aneb co o upírech vymyslela a roznesla církev?
Upíří mýty tady byli už dávno před příchodem křesťanství, ale tehdy nebyli upíři tak jednotvární, jako dnes. Možná to ani neměli být upíři, ale spíše démoni (otázkou však zůstává, jestli upír není jen druh nehmotného démona). Někteří ani nepili krev, ale třeba trhali své oběti na kusy, nebo požírali těla mrtvých. Někteří nesmrtelní upíři (vampirismus nemusí nutně znamenat nesmrtelnost) mají možnost stát se opět smrtelnými lidmi, např. malajský ženský upír Langsuir. Jednoduše - sem tam se lišili a spíš bych je nazývala démony, jelikož pod označením "upír" si dnes lidé představují právě onu "křesťanskou formu"...

Vysavaččtí a psychičtí upíři

23. července 2011 v 22:00 | LadyAnn
Upíry lze rozdělit do 4 základních skupin:
1) nesmrtelní vysávači krve
2) smrtelní vysávači krve
3) nezáměrní psychičtí upíři
4) záměrní psychičtí upíři

Článek z Cosmogirl

23. července 2011 v 21:03 | LadyAnn

Piju lidskou krev!

"Nejsem zabijáckej upír jako ti ve filmech, ale normální člověk jako vy!"
Čtvrtek 28.6. 2007, 16:00
Markéta (17) je opravdová upírka! "Když jsem poprvé ucítila chuť krve v ústech, hrozně jsme zvracela. To mi bylo 12. Během pár let jsem ale zjistila, že jsem upír. Četla jsem o tom různé články a poznala jsem příznaky, kterými jsem trpěla: neustálý hlad, žízeň, vyčerpání."
více v celém článku↓

Porfyrie - upíří nemoc

20. července 2011 v 18:05 | LadyAnn
Někdy v osmdesátých letech byl v San Franciscu zadržel lupič..Nic neobvyklého, kdyby ovšem nekradl v nemocnicích krevní konzervy, které následně konzumoval. Muž byl po zadržení převezen do psychiatrické léčebny, kde odmítal konzumovat běžnou stravu a stále vyžadoval jen krev.
klik celý článek↓

Pohled dnešní společnosti na upíry

19. července 2011 v 23:01 | LadyAnn
Tento článek měl být původně jen o tom, jak lidé nahlíží v dnešní době na upíry. Nějak jsem se neudržela a proměnilo se to spíš na kritiku. Ale já myslím že velice pravdivou. Budu opravdu ráda, když si tenhle článek přečtete, protože myslím, že je důležitý. A budu ráda, když se podělíte o svůj názor v komentářích - každý přeci musí mít nějaký nazor :)

v celém článku ↓

Vztah upírů a vlkodlaků

18. července 2011 v 23:39 | LadyAnn
Toto je další článek, který jsem napsala po té, co jsem se na internetu snažila najít něco o odvěké válce mezi upíry a vlkodlaky. Nic jsem nenašla. Přesto je známým faktem, že upíři a vlkodlaci jsou nepřátelé na život a na smrt. Člověk si musí říkat, jak k takovému nepřátelství došlo. Toto téma popsalo mnoho autorů, přesto každý jinak. Pokusím se vám přiblížit některé teorie.
klik celý článek↓

Rozdíl mezi upírem a vampýrem

17. července 2011 v 15:50 | LadyAnn
Lidé někdy dost dobře neumějí rozlišit rozdíl mezi UPÍREM a VAMPÝREM.
Upír
je něco jako nemrtvý, ale ten pravý nemrtvý je až vampýr. Upíři nemusejí sát krev, dělají to proto, aby si udrželi svoji dlouhověkost a taky proto, že je to jednoduše baví. Často však člověka při kousnutí ani nenakazí....
Zato vampýři jsou ony krvelačné bestie - krev potřebují nutně k životu, narozdíl od upírů se bojí světla a útočí jen v noci...
klik celý článek↓
 
 

Reklama