Něco o upírech

16. srpna 2009 v 13:10 | LadyAnn |  Fakta
Postava upíra se vyskytuje v mytologii jak východních, tak i západních a jižních Slovanů. V písemných pramenech se vyskytuje pod různými názvy:
  • u Bulharů:
vapir, vipir, vъpir, vrapir, vrapirin, voper, drakus, žin, ustrel, lepir, vlepir, liter, lemptir, tenec, grobnik, brodnik, plъtnik, upir, samodiv
  • u Srbů:
vampir, vukodlak, vaper, lampir, lapir, lempijer, vuk, vjegodonja, jegodonja, tenac
  • u východních Slovanů:
upyrь, upir, oboroteň-krovosos, bělorus. vupor, ukr. upir


Vznik upíra

V původní mytologii Slovanů, ale též Germánů se upírem stával člověk zemřelý nečistým způsobem, (sebevrah, popravený zločinec), či vůbec osoba nějak se vylučující se ze společnosti lidí, nebo skonavší nepřirozenou smrtí (čaroděj užívající černou magii, nebo oběť čaroděje). V dobách po přijetí křesťanství (kdy se navíc těla mrtvých přestala spalovat, nebo pohřbívat staletí ověřenými způsoby) se také začalo věřit, že se upírem může stát osoba pohřbená bez obřadů (např. nepokřtěné dítě), pokud byly obřady provedeny špatně, nebo osoba narozená v určitou dobu (např. o Vánocích). Podle srbských tradic se upírem mohl stát i živý člověk s vrozenými předpoklady.

Vzhled upírů

Upír měl podobu člověka bez kostí nebo i bez nosu, mohl mít červené oči nebo kovové zuby. Nebo bylo jeho tělo pokryto srstí (jako u vlkodlaka). U východních Slovanů mohl mít zmijí jazyk, mohl být slepý nebo hluchý. U Bulharů nabíral někdy i zvířecí podobu: rysa, vlka, myši, zmije, kozy nebo bílého koně. Pokud byla upírem (potažmo upírkou) žena, vynikala nad jiné svou neobyčejnou krásou a výjimečností. Její tvář byla mrtvolně bledá,vlasy byly černé jako havraní křídla, rty rudé jako čerstvá krev a při pohledu do jejích tmavých (či rudých) očí jsme mohli vidět celou panenku. Pro okolní lid, byl neodhalený upír postavou záhadnou, ale díky svému "charismatu" a atraktivitě velmi vyhledávanou. Pověstné jsou upírovy silné sexuální tužby, které uspokojoval/a se smrtelnými lidmi. (viz Inkubus a Sukuba)

Vlastnosti

Upíři se ve svých možnostech silně lišili. Jejich působnost mohla být omezena jen na dobu noční, kdy strašili své blízké, škodili domácím zvířatům (pili krev). Ráno znovu odcházeli do hrobů, protože kdyby je zasáhl sluneční paprsek, rozprskli by se a zůstala by po nich jen krvavá skvrna. Jako první příchod upíra do vesnice cítili psi (začali štěkat) a dobytek, který se začal plašit. Na druhou stranu ve slovanské mytologii mohl upír uzavřít sňatek s člověkem a dokonce mít i děti.
Životnost upíra je nesmrtelnost. Mohl shořet, ale jakmile se napil krve tak mu bylo lépe. Potřebuje lidskou krev, ne krev zvířat. Sice se jí mohl krmit, ale oslabovalo ho to. V některých oblastech se upíři neomezovali ve své působnosti jen na noční dobu. Věřilo se, že žijí mezi normálními lidmi (nejčastěji jako obchodníci nebo řezníci) a do hrobu se musí uložit jen v určitý den v roce.
Někde se věřilo, že vlivem upírů přichází hlad, špatné počasí, mor.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 anonim anonim | 25. května 2010 v 19:20 | Reagovat

nepřemíšlej nad tím já ti to řeknu existují!!!!!! a to mí věř jinak pěkný čtení

2 anonymka anonymka | 31. srpna 2010 v 12:19 | Reagovat

já věřím že upíři existují, ale dosvěčit to nemůžu

3 anonymka anonymka | E-mail | 27. listopadu 2011 v 19:07 | Reagovat

upíři jsou uplně normálí a jak to tak čtu ... vvše souhlasí :/

4 Paulka Paulka | 25. září 2012 v 16:09 | Reagovat

Hmm. Píšeš to přesvědčivě, ale moc pravdy na tom není. Mám spolehlivější zdroje.
s pozdravem Paolová

5 Katy Katy | 14. září 2013 v 3:12 | Reagovat

Ahoj, je sice pěkné, že tě něco takového zajímá, ale uvědomuješ si, že upíři nejsou? Kdyby existovali, tak by  se o tom už dávno nějak vědělo. Historky o upírech vznikly pouze jen z jediného důvodu a tím je obyčejný netopýr zvaný upír. Má dva ostré zuby po bocích, kterými se zakousne nejčastěji do krávy ale i jiného dobytka a saje mu krev. Z tohoto důvodu vznikly všechny legendy a pověry. Navíc, proč by se pak upíři měli skrývat jestli jsou tak silní? Neměli by přece strach a proto ani důvod. Nebyli by nikým a ničím ohroženi. Takže to také nesedí. Ani věděcky nemůže nic takového existovat. Je to jen bájná postava stejně jako jsou vlkodlaci a mnohé další. Jsou to sice věci založené na pravdě, ale jak už jsem říkala, jen pouhý netopýr, sající krev dobytku, kterého neměli lidé rádi, jelikož nakazil infekcí jejich zvěř....i když jsou filmy i knihy dobře zpracovány a i já si je ráda přečtu, jsou to pouhé výmysly, které slouží lidskému pobavení a zkrácení volného času.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama