Srpen 2009

Lilith a Dracula

16. srpna 2009 v 18:00 | LadyAnn |  Fakta
Lilith (hebrejsky לילית) neboli Černá Luna byla služkou sumerské bohyně nebes Inanny. Prvně se o ní zmiňuje sumerská a mezopotámská mytologie v 5. tisíciletí př. n. l., ovšem ani Sumérové se na přesném zrodu a životu Lilith nemůžou shodnout.

Lilith v náboženství

Další zmíňky o Lilith jsou znatelné i v dalších náboženstvích. Někteří učenci jej vidí v Bibli, Izajáš 34:14 (Přesnější překlad výskytu tohoto hebrejského výrazu li-lith' v Bibli je ale Lelek.). Nebo v židovských knihách - Kabala či Talmud. Zajímavé je, že v některých judaistických pramenech je Lilith ta, jež obývala zahradu Eden ještě před zrozením Adama a následně ta, která stvořila Adamova ducha, čímž se jí Adam stal rovným. Později díky spojení Adama a Evy, které jí rozhněvalo, opustila ráj. Než se tak ale stalo, změnila své tělo v hada či se s ním spářila, aby sehrála roli pokušitele (ďábla). Tomuto faktu nasvědčuje i sumerská pověst, kdy Lilith žila v posvátném stromu, který její paní Inanna zasadila. V této zahradě žil však i pták Anzu a had, kteří měli taktéž tvořit nezkrotnou podstatu Lilith. Její paní však Lilith záviděla její vědomosti, a tak rozkázala, aby její strom byl poražen. Při tom byl had zabit a Lilith odešla žít do divočiny. Proto se v mnoha artefaktech můžeme shledat se zobrazením Lilith jako napůl ženy a napůl hada.
Lilith se v židovské démonológii označuje jako zlý duch, sukuba (succubus).
Díky zájmu o kabalu v renesanci se obnovil zájem i o Lilith. V evropské literatuře nosila překrásné šaty, kterými sváděla muže. Známé jsou i pověsti, jak Lilith v šatech královny ze Sáby svedla ubožáka z bornsu. O kabalistovi Josefovi de la Rejna se povídá, že se jí dobrovolně zaprodal.

Dracula

Nejznámější upír - Dracula - prvně se objevující ve stejnojmenné knize Brama Stokera, je do určité míry založen na skutečné historické osobě - moldavském knížeti Vladu Ţepeşovi, řečeném Dráček (Dracula či Drăculea) a Naražeč na kůl resp. Napichovač (Ţepeş). Žil v letech 1431-1476 a proslul svojí krutostí v bojích s Turky (jeho přezdívka Napichovač je založena na oblíbeném způsobu popravy, který užíval k vyvolání strachu a hrůzy ve svých nepřátelích; Dracula je pak zdrobnělinou přezdívky jeho otce - Drak (Dracul) - jíž byl označován jako člen tzv. Dračího řádu císaře Zikmunda).
Podle moderních výzkumů ovšem Stoker o skutečném knížeti Vladovi mnoho nevěděl a "legendu" sestavil z jiných legend nemající s Vladem nic společného. V Rumunsku spojení knížete s upírskými legendami nechápou: když už, považovali by ho naopak za bojovníka proti upírům.
Samotný Stoker neupřesňuje, jak se Dracula stal upírem, v pozdějších zpracováních je důvod často náboženský: Jednou když byl Dracula na bitevním poli, jeho žena, oklamána zprávou o jeho smrti, spáchala sebevraždu. Dracula poté proklel Boha, kterému do té doby věrně sloužil a stal se upírem. V jiných zpracováních byl Dracula proklet knězem po vypálení kláštera a toto prokletí ho změnilo v upíra.

Úkazy podporující mýty o upírech

16. srpna 2009 v 15:00 | LadyAnn |  Fakta
Porfyrie(nemoc)
Po podrobnějším vědeckém zkoumání (Adams 1999) byla ovšem teorie, že by pití krve mohlo potlačit příznaky porfyrie, označena jako nepravděpodobná a založená na nepochopení nemoci. Nemocní porfyrií nemají žádnou chuť na krev a látka, kterou potřebují, neprojde trávením. Kromě toho je celá hypotéza založena na moderních představách o upírech a neodpovídá příliš původní mytologii.

Upíří netopýři

V Jižní Americe žijí netopýři živící se krví teplokrevných zvířat (většinou krav), kteří by mohli mít souvislost s legendami o upírech. Jejich české pojmenování je upíři. Nejsou ovšem žádné důvody předpokládat, že se vyskytovali v Evropě nebo že se s nimi mohli Evropané setkat dříve než v 16. století, kdy si španělští dobyvatelé všimli podobnosti těchto zvířat s legendami o upírech a pojmenovali je podle toho.

Upír v součastné kultuře

16. srpna 2009 v 14:00 | LadyAnn |  Fakta
Hrabě Orlock, známá postava upíra z němého filmu Nosferatu z roku 1922.
Mezi upíry v různých dílech existují značné rozdíly.
Nejčastěji se jedná o nemrtvé, tedy nějakým způsobem oživená lidská těla. V romantické literatuře a ve filmu se upírem se stane člověk pouze tím, že ho kousne jiný upír. Přeměna pak trvá různě dlouhou dobu. Je jen málo povedených přemeň, protože mnohy upír nedokáže přestat sát a oběť prostě zabije. Spousta upírů nechce přeměňovat lidi pokud to není nezbytně nutné, nechtějí jim brát jejich duši. V novějších dílech se může ale jednat i o druh démonů (například u Sapkowského), popřípadě polodémonů (americký seriál Buffy). V některých novějších dílech jsou upíři vlastně jen jiným živočišným druhem, případně je jejich upírství virového původu. Příkladem může být třeba americká filmová serie Blade nebo ruská sága Noční hlídka. Nebo jsou to jen prokletí lidé.

Něco o upírech

16. srpna 2009 v 13:10 | LadyAnn |  Fakta
Postava upíra se vyskytuje v mytologii jak východních, tak i západních a jižních Slovanů. V písemných pramenech se vyskytuje pod různými názvy:
  • u Bulharů:
vapir, vipir, vъpir, vrapir, vrapirin, voper, drakus, žin, ustrel, lepir, vlepir, liter, lemptir, tenec, grobnik, brodnik, plъtnik, upir, samodiv
  • u Srbů:
vampir, vukodlak, vaper, lampir, lapir, lempijer, vuk, vjegodonja, jegodonja, tenac
  • u východních Slovanů:
upyrь, upir, oboroteň-krovosos, bělorus. vupor, ukr. upir

Vampirismus - co to je?

16. srpna 2009 v 13:09 | LadyAnn |  Vampirismus
Často je pokládána otázka, odkud se vlastně vampirismus vzal a kde je skryt jeho původ. Na tuto otázku dosud nikdo uspokojivě neodpověděl..Zatímco na jedné straně racionální věda odmítá připustit dnes jen samotnou existenci - vše popírá, na straně druhé okultismus svou odpověď skrývá před zvědavými vědci.

Dearg

16. srpna 2009 v 12:59 | LadyAnn |  Dearg
Dearg
Původem je z Irska. Je to obávaný tvor, jehož jméno také znamená "červený vysavač krve".
Je to prastarý obávaný upír, který byl až do keltských dob. Jediným způsobem, jak zamezit
jeho návratu je obložit místo jeho odpočinku kamením. Nejslavnější příběh o upírovi Deargovi, je historka o krásné ženě údajně pohřbené ve Waterford, na malém hřbitově nedaleko Strongbows. Několikrát do roka opouští svůj hrob a pomocí své krásy láká oběti do záhuby.

Danag

16. srpna 2009 v 12:53 | LadyAnn |  Danag
Danag
Filipínský upír. Je to velmi starobylý druh, který je odpovědný za to, že lidé na ostrovech začali
vysazovat taro. Danag po mnoho let spolupracoval s lidmi, až do toho osudného dne, kdy se jedna žena pořezala a on jí z rány vysál krev. Krav mu však natolik zachutnala, že ji vysál do poslední kapky.

Blog

16. srpna 2009 v 12:32 | LadyAnn |  Blog

Webmiss

Moje práce

Oznámení